Obiegi grzewcze u klienta, a ekonomia pompy ciepła. Czy wiesz, że… wydajność pompy ciepła, ekonomia jej działania i obiegi grzewcze wykonane u inwestora mają ze sobą dużo wspólnego.
Zacznijmy od tego że wydajność (moc) pompy ciepła spada wraz ze spadkiem temperatury, im chłodniej mamy na zewnątrz, tym pompa trudniej ma osiągnąć zadaną temperaturę grzania.
Wspominając o ekonomii pompy ciepła nawiązujemy do jej wydajności i tak zakładając że pompa ciepła wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej musi wykonać większą pracę, aby uzyskać zadaną temperaturę.
Sprężarka, która jest sercem pompy ciepła pracuje wydajniej pobierając przy tym więcej energii z sieci, a należy tu wspomnieć że wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz podnosimy temperaturę na obiegach grzewczych wewnątrz. I tak dochodzimy do obiegów grzewczych u inwestora, rozróżniając ogrzewanie podłogowe, grzejnikowe i mieszane.
Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się dużą bezwładnością i niskim parametrem grzania co wpływa korzystnie na COP pompy ciepła.
Ogrzewanie grzejnikowe charakteryzuje się dużą sprawnością i wysokim parametrem grzania co wpływa niekorzystnie na COP pompy ciepła.
Ogrzewanie mieszane popularne w latach 2000-2015 gdzie parter domu oraz łazienki mają ogrzewanie podłogowe, a poddasze użytkowe, gdzie najczęściej są sypialnie, ma ogrzewanie grzejnikowe. W tym przypadku cały układ wpływa niekorzystnie na COP pompy ciepła ze względu na wysoki parametr grzania na grzejniki, ogrzewanie podłogowe realizowane jest przez grupę pompową z mieszaczem.
Reasumując, im niższy parametr grzania, tym serce pompy ciepła (sprężarka) ma lżej i jej praca staje się bardziej ekonomiczna.