Jest ono stosowane dla zabezpieczenia wymiennika płytowego znajdującego się w pompie ciepła.
W przypadku splitowych pomp ciepła, gdzie mamy jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną, które są połączone tzw.nitką gazową,nie ma potrzeby stosowania zabezpieczeń antyzamrożeniowych, ponieważ między tymi jednostkami przepływa gaz, a wymiennik płytowy jest częścią jednostki wewnętrznej.
Natomiast w przypadku monoblokowych pomp ciepła cały układ gazowy jest zamknięty w jednostce zewnętrznej, dlatego stosuje się zabezpieczenie antyzamrożeniowe dla ochrony układu hydraulicznego.
Można zastosować zawory antyzamrożeniowe, takie jak Caleffi, które spuszczają wodę z obiegu przy temperaturze 3°C w ilości 0,5 l/h, chroniąc tym samym wymiennik przed zamarzaniem.
Jeśli chodzi o płyny antyzamrożeniowe,to wyróżniamy glikol propylenowy, używany w instalacji, jest nieszkodliwy dla organizmów żywych. Jest to ciecz niezamarzającą do -25°C (w zależności od stężenia). Warto jednak zauważyć, że ten sposób podraża znacznie koszt inwestycji ze względu na konieczność zastosowania zbiornika buforowego z wężownicą, wymiennika ciepła z dodatkową pompą lub zalania całego układu płynem.